• Exkurzie

• Čistička odpadových vôd Kendice a Solivar v Prešove

V piatok 24.3.2017 sa triedy 02AB spolu s pedagogickým dozorom RNDr. M. Majirskou a RNDr. V. Jackovou  zúčastnili exkurzie v  čističke odpadových vôd v Prešove - Kendiciach pri príležitosti "Svetového dňa vody s VVS, a.s. 2017". Žiaci mali možnosť vidieť komplexný technologický postup čistenia odpadovej vody z celého Prešova a okolitých dedín. Pán Ing. Lörinc nám  postupne opísal, prečo táto spoločnosť zohráva takú dôležitú úlohu v živote prírody, a teda každého jedného z nás. Na úvod exkurzie sme mali prednášku o  základných princípoch  mechanicko-biologického čistenia vody. Vo vnútorných priestoroch čističky mohli žiaci vidieť pracovisko, ktoré nepretržite monitoruje situáciu vo vonkajších priestoroch čističky, a demonštračný panel, ktorý znázorňuje vonkajšie priestory čističky. Naša exkurzia pokračovala v rozsiahlom areáli čističky. Tu sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia vody a tento zdĺhavý postup sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.  Veľmi nás zaujalo, ako čističky dokážu premeniť splaškovú vodu na čírejšiu a pre živé organizmy vhodnejšiu. Taktiež sme sa dozvedeli, na čo slúžia a akým spôsobom čistia vodu prístroje a zariadenia v areáli čističky. Tí odvážnejší z nás sa išli pozrieť aj do priestorov, kde sa zhromažďuje odpad z mechanického čistenia a kal, ktoré sa z vody zachytávajú, aj napriek tomu, že v nich zápach nebol práve najpríjemnejší.

Vlakom a MHD sme sa premiestnili na Solivar v Prešove, kde naše exkurzia pokračovala. Je tam jedinečné múzeum – národná kultúrna pamiatka, ktorá  patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor. Žiakov upútalo rozprávanie pána sprievodcu a takisto budovy, cez ktoré prechádzali. Všetko, čo videli vo veľkom, si mohli prezrieť v podobe makiet v poslednej budove – múzeu. Žiaci obohatení o ďalšie zážitky a s novými informáciami sa vracali unavení späť do školy. Čo všetko si zapamätali, to ukážu ich  vypracované protokoly z exkurzie.

RNDr. Martina MAJIRSKÁ