• Zaujímavosti

   • Milí priatelia a objavovatelia,

    už túto nedeľu 12. júna 2022 na Objavovaní Prešova opustíme tradičný priestor historického centra a vydáme sa spoznať labyrint menom SÍDLISKO III

    Vyberieme sa objavovať skryté čaro a architektonické osobitosti prešovského Sídliska III, ktorého výstavba začala pred 60 rokmi. Zistíme, kto a v akom geometrickom tvare sídlisko projektoval, ktoré z pôvodných plánov ostali nezrealizované, akému účelu mali slúžiť strechy panelákov, kde sa konali ruletové behy, čo je typické pre miestne škôlky, aké architektonické prvky ozvláštnili Družbu, Astóriu či Centrum i akými premenami tieto legendárne sídliskové strediská prešli. Pošpacírujeme sa pešími bulvármi a odhalíme, kde sa v spleti panelákov ukrývajú diela známych sochárov.

    Zákutiami Sídliska III nás v nedeľu 12. júna 2022 o 14.00 prevedie Slavomír CAPEK. Stretneme sa pred budovou COOP Jednota na začiatku sídliska. Ak je to možné, zakúpte si vstupenku v predpredaji - je lacnejšia a nebude nás to zdržiavať od samotnej prehliadky.

    Predaj vstupeniek:   MIC Prešov alebo na mieste konania.

    V predpredaji v MIC Prešov:             1,50 €

    Na mieste konania – počas víkendu: 2,50 €

    Zvedavé deti zadarmo
     
    Do pozornosti dávam aj výstavu SPISOVATELIA V ŠKOLSKÝCH LAVICIACH pripravenú v spolupráci s Múzeom školstva a pedagogiky v Centre regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Viac info v priloženom plagáte a na: https://kniznica-poh.sk/index.php/vystava/694-vystava-spisovatelia-v-skolskych-laviciach
     
    príjemný deň praje
    Andrea SIVANIČOVÁ
     
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    GIBALOV A JORDÁNOV PREŠOV 

    Na májovom Objavovaní Prešova sa vyberieme po stopách dvoch umelcov spätých s Prešovom, ktorých výročia narodenia si tento rok pripomíname. Spoznáme osudy a tvorbu talentovaného sochára a spoluzakladateľa slovenského moderného výtvarného umenia Fraňa GIBALU, ktorý sa nášmu mestu odvďačil mnohými dielami. Pristavíme sa pri fasádach skrášlených jeho sochami a reliéfmi, ale i sochách nachádzajúcich priamo v meste. Zoznámime sa aj so životnou púťou a dielom činorodého maliara a reštaurátora Mikuláša JORDÁNA, ktorý vtlačil svoju umeleckú pečať najmä na tunajšie kostoly.

    Za umením majstrov Gibalu a Jordána sa vydáme v nedeľu 15. mája 2022 o 14.00 spred Mestského informačného centra v Prešove na Hlavnej 67. Sprevádzať bude Andrea Sivaničová.

    Predaj vstupeniek:   MIC Prešov alebo na mieste konania.

    V predpredaji v MIC Prešov:             1,50 €

    Na mieste konania – počas víkendu: 2,50 €

    Zvedavé deti zadarmo

     

    Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove Vás 12. mája 2022 o 17:30 pozýva na DOTYKY s poéziou Valentína ŠEFČÍKA a Dávida DZIAKA spolu s hudobným hosťom At Once Duo a moderátorkou Monikou FERKOVOU. Večer s poéziou a hudbou sa uskutoční v Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove. Viac info na:

    Dotyky 22 - Večer s poéziou 12.5.2022 (kniznica-poh.sk)

     

    Divadlo VIOLA pre Vás 13. mája 2022 o 18:00 pripravilo v rámci Stretnutí na 49. rovnobežke večer venovaný legende prešovského Montmartru - Michalovi ČABALOVI.Spomínanie na výnimočného umelca bude sprevádzať šansón v podaní Andrey Majtnerovej a Antona Kónyu. Vstupné: 2,- €. Viac info na: MICHAL ČABALA - legenda prešovského Montmartru (violapresov.sk) 

     

    A v sobotu 14. mája 2022 sa môžete vybrať na Noc múzeí a galérií.

    Tripolitana | Krajské múzeum v Prešove | Prešov - Hanušovce - Stropkov

    Noc múzeí a galérií 2022 - Krajská galéria v Prešove (krajskagaleria.sk)

    Noc múzeí a galérií 2022 v Múzeu rusínskej kultúry | Slovenské národné múzeum (snm.sk)

     

    Andrea Sivaničová

     

       

     

     

     

     

    Milí priatelia a objavovatelia,

    do Vašej pozornosti dávam autorskú prezentáciu knihy Alžbety VEREŠPEJOVEJ o Slovenskej profesionálnej činohre v Prešove v rokoch 1943 - 1967, ktorá sa uskutoční zajtra 12.4.2022 o 18:00 v divadle VIOLA. Vstup na podujatie je voľný a účastníci prezentácie získajú publikáciu darom. Viac info v priloženom plagáte aj na: https://www.violapresov.sk/program-a-vstupenky

    Zároveň pripomínam, že do konca týždňa ešte môžete hlasovať za Knihu roka PSK 2021. Všetky dôležité informácie o hlasovaní + anotácie kníh: https://www.kniznica-poh.sk/index.php/kniha-roka-psk-2021/679-kniha-roka-psk-2021-hlasovanie21Hlasovať môžete aj elektronicky cez google formulár: https://forms.gle/ZXuFJTNL721mpP6p6

    s úctou
    Andrea SIVANIČOVÁ
     
       

     

    Milí priatelia a objavovatelia, 

    na aprílovom Objavovaní Prešova budem spomínať na tých, ktorým sa pred 80 rokmi podarilo uniknúť židovským transportom i tých, ktorí im v tom pomáhali.  
    ZACHRÁNENÍ A ZÁCHRANCOVIA

    Príbehy ľudskosti v neľudskej dobe

    Pred 80. rokmi bol 25. marca 1942 z Popradu vypravený prvý židovský transport do Osvienčimu a v ňom boli ženy aj z Prešova. Na aprílovom Objavovaní Prešova si pripomenieme tých, ktorým sa podarilo prežiť tieto neľudské časy, ale aj tých, ktorí riskovali vlastné životy, aby im pomohli.

    Ak Vás zaujíma príbeh Agneši a Jána Kalinovcov, Eugena Bárkánya, Eleny Geröovej, Yehudu Lahava, Alžbety Lefkovitsovej a madam Elise, Very Somen, rodiny Herzovcov a Alexeja Basára, Jolany Hofstätterovej a Rudolfa Lieskovského, Juraja Szantóa, Juliany Filovej a biskupa Gojdiča, príďte v nedeľu 10. apríla 2022 o 14.00 pred Mestské informačné centrum v Prešove na Hlavnej 67. Sprevádzať Vás bude Andrea Sivaničová. 

    Predaj vstupeniek:   MIC Prešov alebo na mieste konania.

    V predpredaji v MIC Prešov:             1,50 €

    Na mieste konania – počas víkendu: 2,50 €

    Zvedavé deti zadarmo

    Podujatie sa bude konať podľa platných protipandemických opatrení. Prosím, nezabudnite si rúška.

    Na potulke v Košiciach dnes, zajtra aj pozajtra sa od Milana Kolcuna a Zoltána Balassu dozviete ČO PREZRÁDZAJÚ ERBYhttps://potulka.sk/potulka/pripravujeme-kosicky-erb/
     
    Pestrý program má pre Vás pripravené i divadle VIOLA. Do pozorností dávam 8.4.2022 o 18:00 literárno-hudobný večer venovaný prešovskému rodákovi Bélovi HAMVASOVI a jeho knihe Unicornus i autorskú prezentáciu knihy Alžbety VEREŠPEJOVEJ o Slovenskej profesionálnej činohre v Prešove v rokoch 1943 - 1967, ktorá sa uskutoční 12.4.2022 o 18:00. Vstup na obe podujatia je voľný. Viac info v priložených plagátoch aj na: https://www.violapresov.sk/program-a-vstupenky

    Zároveň pripomínam, že stále môžete hlasovať za Knihu roka PSK 2021Všetky dôležité informácie o hlasovaní + anotácie kníh: https://www.kniznica-poh.sk/index.php/kniha-roka-psk-2021/679-kniha-roka-psk-2021-hlasovanie21Hlasovať môžete aj elektronicky cez google formulár: https://forms.gle/ZXuFJTNL721mpP6p6

    pohodový víkend praje
    Andrea SIVANIČOVÁ
     
         

     

     

     

    Milí priatelia a objavovatelia, 

    zasielam Vám pozvánky na najbližšie podujatia v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove:

    V rámci Týždňa mozgu si môžete v stredu 16.3.2022 o 14:30 CIBRIŤ PAMÄŤ S KNIŽNICOU v Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove. Lektorkou tréningu pamäti bude Marta Skalková. Vstup je pre čitateľov s platným čitateľským preukazom ZDARMA. Pre ostatných je vstupné 1,- €. Viac info na: Týždeň mozgu 2022 (kniznica-poh.sk)

    V piatok 18.3.2022 o 17:00 sa uskutoční prezentácia knihy CUDZINCOV KABÁT spojená s besedou s jej autorom Jonathanom Grestym, ktorý v románe zachytáva niektoré zo svojich pocitov, názorov i zážitkov (reálnych i fiktívnych) získaných počas tridsiatich rokov strávených na Slovensku. Vstup na podujatie v Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove je zdarma pre všetkých. Viac info na: Prezentácia knihy Jonathana Grestyho (kniznica-poh.sk)

    Zároveň Vám dávam do pozornosti hlasovanie za Knihu roka PSK 2021. Všetky dôležité informácie o hlasovaní + anotácie kníh: https://www.kniznica-poh.sk/index.php/kniha-roka-psk-2021/679-kniha-roka-psk-2021-hlasovanie21 

    Hlasovať môžete aj elektronicky cez google formulár: https://forms.gle/ZXuFJTNL721mpP6p6

    Andrea Sivaničová

         

     

     

     

    Milí priatelia a objavovatelia, 

    zasielam Vám pozvánky na najbližšie podujatia v Centre regionálnych dokumentov  Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava na Hlavnej 139 Prešove :

    21.3.2022 o 17:00  verejná diskusia Knižnica pre všetkých k podmienkam a zadaniu súťaže návrhov  na Intriér v novo rekonštruovanej knižnici. Diskusie sa zúčastnia odborníci zo Slovenskej komory architektov. 

    Viac info na:Knižnica pre všetkých - verejná diskusia (kniznica-poh.sk)

    22.3.2022 o 16:30 beseda CHUŤ ŽIŤ  s Valentinou Sedilekovou o prolbematike porúch príjmu potravy spojená s premietaním filmu Keď život prestane chutiť. Vstup na podujatie je voľný. Budeme radi za Váš dobrovoľný príspevok na podporu činnosti OZ Chuť žiť. Podujatie je vhodné pre 15r.+

    Viac info na:Chuť žiť - beseda s Valentínou Sedilekovou (kniznica-poh.sk

    Andrea Sivaničová

      

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Kníkupectvá a knižnice sú preplnené knihami, no je náročné rozlišovať, ktorá kniha naozaj stojí za to.
    Aby sme vám výber uľahčili, pripravili sme pre vás zoznam vybranej kvalitnej literatúry. Stiahnuť si ho môžete zadarmo.

    Príjemné čítanie!
     
     
    P. O. HVIEZDOSLAV A PREŠOV
    O tom, že tento velikán slovenskej poézie strávil študentské roky v našom meste vie asi každý Prešovčan. No, ktorú školu navštevoval a čo vlastne vyštudoval už vedia len poniektorí. A to, kde býval, ako vnímal Prešov, s kým sa kamarátil, do akých spolkov sa zapojil, čo počas tunajšieho pobytu napísal, už nevie takmer nikto. A zrejme ani to, prečo je po ňom pomenovaná miestna knižnica či, kde sa nachádza jeho pamätná tabuľa a aká chyba na nej kedysi bola.
    Ak Vás to zaujíma, príďte v nedeľu 13. marca 2022 o 14.00 pred Mestské informačné centrum v Prešove na Hlavnej 67. Teší sa na Vás Andrea Sivaničová.

    Predaj vstupeniek:   MIC Prešov alebo na mieste konania

    Cena vstupenky:

    V predpredaji v MIC Prešov:             1,50 €

    Na mieste konania – počas víkendu: 2,50 €

    Zvedavé deti zadarmo

    Podujatie sa bude konať podľa platných protipandemických opatrení. Prosím, nezabudnite si rúška.

     

    Andrea Sivaničová
     

     

     

     

    Milí priatelia a objavovatelia,

    kým sa v marci stretneme na Objavovaní Prešova, zasielam Vám pár ponúk na najbližšie podujatia.
     
    Tým prvým je stretnutie na 49. rovnobežke s humanistickým básnikom Jakubom JAKOBEOM a jeho životným príbehom spätým s naším mestom. Dobový šat dá stretnutie i čembalo, na ktorom bude hrať Agnesa Ferienčíková. Večerom už tradične sprevádzajú Andrea Sivaničová a Soňa Pariláková. Na stretnutie s Vami sa tešíme 25.5.2022 o 18:00 v divadle VIOLA na Tkáčskej 2 v Prešove. Viac info na: https://www.violapresov.sk/program-a-vstupenky/jakub-jakobeus-spomienka-na-humanistickeho-basni
     
    Rovnako srdečne VIOLA pozýva na hosťujúcu monodrámu Mira Nogu Divadla TICHO a spol. s názvom VŠETKY ÚŽASNÉ VECI. Predstavenie sa uskutoční v nedeľu 27. 02. 2022 o 16.00 hod. Viac info na https://www.violapresov.sk/program-a-vstupenky/vsetky-uzasne-veci
    Vstup na obe podujatia je VOĽNÝ.
     
    Za krajskú knižnicu P. O. Hviezdoslava pripomínam aj blížiaci sa termín uzávierky nominácií do súťaže o NAJ knihu PSK za rok 2021. Návrhy môžete zasielať už len do 28.2.2022. Viac info o podmienkach súťaže a prihlášku nájdete na: https://kniznica-poh.sk/index.php/kniha-roka-psk-2021/658-vyhlasenie-ankety-kniha-roka-psk-2021
    V pondelok začína Týždeň slovenských knižníc, v rámci ktorého máme pre čitateľov pripravený zaujímavý program a pre prvočitateľov aj ročné členské za 10 centov. Z programu Vám dávam do pozornosti besedu s Vladimírom Semanom o jeho knihách, najmä tej najnovšej Rozprávky môjho mesta II. a aktuálnej výstave (Ne)všedný Prešov. Beseda sa uskutoční 03.03.2022 o 16:30 v Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove a bude možné ju sledovať aj online. Viac info na: 
    https://kniznica-poh.sk/index.php/aktuality/655-tyzden-slovenskych-kniznic-28-2-6-3-2022
     
    Na záver ešte pozvanie na koncert združenia Prešovská gotika Kalvária - miesto pre pľúca a dušu, ktorý sa uskutoční 24.02.2022 o 18:00 v aule evanjelického kolégia. Vstupné je dobrovoľné. Viac info v priloženom plagáte.
     
    príjemný deň praje
    Andrea SIVANIČOVÁ

     

           

    Milí priatelia a objavovatelia,
    tak ako po minulé roky, aj tento pripravujeme súťaž o NAJ knihu PSK za rok 2021.
    Uzávierka nominácii je 28.2.2022
    Do súťaže môžu byť nominované knihy, ktoré boli vydané od 01. januára 2021 do 31. decembra 2021, na základe údajov v tiráži knihy. Nominované knihy  späté s regiónmi Prešovského samosprávneho kraja a to tematicky, alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. Nominované môžu byť len tlačené knihy, graficky a knihársky spracované do formy zväzku viazanej alebo brožovanej publikácie, ktorej bolo pridelené ISBN. Môžu obsahovať výlučne text, môže ísť o obrazovú publikáciu alebo text kombinovaný s obrazovou časťou.
    Ak viete o takej knihe neváhajte ju nominovať, alebo na ňu upozornite pracovníkov knižnice.
    Viac info o podmienkach súťaže aj prihlášku nájdete v prílohách a na našom webe:
     
    príjemný deň praje
    Andrea SIVANIČOVÁ
     
     
     

     

    Milí učitelia a priatelia knižnice,

    blíži sa marec - mesiac knihy a s ním aj podujatia pre Vás a Vašich študentov, ktoré si môžete pozrieť na : https://www.kniznica-poh.sk/index.php/aktuality/656-kniznica-na-ne-roztrhanie.
    Využiť môžete aj ponuku členského pre prvočitateľov len 10 centov počas Týždňa slovenských knižníc od 28.2. do 6.3. 2022 Registrujeme aj školské skupiny (vyplnené a podpísané prihlášky je potrebné priniesť do knižnice najneskôr do 25.2.2022. Vyzdvihnúť si ich môžete na pobočkách alebo stiahnuť na tomto odkaze >>>.
    Zároveň Vám dávam do pozornosti prednášky v Centre regionálnych dokumentov: 

     

    • Knižnice v čase a priestore – interaktívne pátranie po osobnostiach našej minulosti  prostredníctvom novej aplikácie, tabletov a interaktívneho stola. Viac o projekte nájdete v priloženom letáku alebo na: Aktivity projektu (kniznica-poh.sk)
    • Prechádzka jarom i letom P. O. Hviezdoslava
    • Po stopách Ľudovíta Štúra
    • Spisovatelia a Prešov
    • Prešovské naj
    • Čo ukrýva Kronika?
    • Príbehy ľudskosti počas holokaustu
    • Z baníka bankárom - americký sen Michala Bosáka
    • Fraňo Gibala a jeho sochárske stopy v Prešove
     

     

    Termín prednášky si môžete dohodnúť: mailom: bibliografia@kniznica-poh.sk 

    telefonicky: 051 4583456 alebo 0911 215427
    Andrea Sivaničová
     
    Milí priatelia a objavovatelia,
    Autorskú výstavu fotografií Vladimíra Semana (NE)VŠEDNÝ PREŠOV  pripravenú k 775. výročiu prvej písomnej zmienky o Prešove si môžete pozrieť do 31.03.2022 v priestoroch Centra regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove

    Bývalý javiskový majster Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa aj ako dôchodca popri písaní rozprávok intenzívne venuje i fotografovaniu. Má talent všímať si zaujímavé detaily a momenty, vďaka čomu zachytáva všednosť mesta nevšedným spôsobom, výsledkom ktorého sú mimoriadne pútavé a pôvabné zábery Prešova. Viac info na https://kniznica-poh.sk/index.php/vystava/646-vystava-ne-vsedny-presov

    zrenovovaných priestoroch Detskej knižnice Slniečko na Hlavnej 16 je do 28.2.2022 dostupná VÝSTAVA KOMIKSOV na tému Klimatická zmena. Viac info na https://kniznica-poh.sk/index.php/vystava/639-vystava-komiksov-klimaticka-zmena

    Program ďalších podujatí Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove nájdete v priloženom letáku alebo na www.kniznica-poh.sk

    Andrea Sivaničová
     

           

     

     

    Hudobné pozvánky do Violy a Valentínska kladka na hrade Šariš

    12.2.2022 o 15:00 - Tajomstvá Slanských vrchov. 
    Hudobný príbeh, ktorého autorom je český skladateľ Zdeněk Král.
     
    13.2.2022 o 18:00 - JEVGENIJ IRŠAI / HUDOBNÝ VEČER SO SKLADATEĽOM
    Hosťom večera bude Peter Katina / akordeón.
     
    13.2.2022 o 13:00 - VALENTÍNSKA KLADKA
    Srdečne Vás pozývame osláviť deň Valentína na nádvorí hradu, kde sa môžete nechať spútať so svoju lásku alebo priateľom/kou/ kladkou, prejsť cez našu Valentínsku bránu, poslať hradnou poštou pohľadnicu svojmu blízkemu. Ponúkame aj fotenie pri srdci vyhliadkovej veže Donjon, alebo len tak trošku „poturistikovať“, dať si dobré kafíčko , kúpiť medovník. Jednoducho prežiť pekný nedeľný deň. Podujatie sme pre Vás pripravili už na túto nedeľu 13.2.2022 od 13,00 hod, na nádvorí kráľovského hradu Šariš, kde sa o lásku v dávnom veku muselo bojovať.  Podujatie sa bude konať v režime OP.
  • Kontakty

   • Katolícka spojená škola sv. Mikuláša
   • 051/7465+klapka.......................................
    riaditeľ školy RNDr. Marcel Tkáč 801***
    z.r.š. pre Gymnázium PhDr. Kopčáková Vlasta, PhD. a zrš. pre ZŠ RNDr. Melegová Bibiana 802***
    riaditeľstvo CZUŠ 803***
    zborovňa 804***
    ekonomické odd. 805***
    vedúca ŠJ 806***
    vrátnica 807***
    kabinet SJL+DEJ 808***
    kabinet ZŠ 1.posch. 809***
    kabinet ZŠ prízemie 800***
    kabinet GEO 812***
    kabinet CUJ 813***
    sklad učebníc 814***
    kabinet KNB 815***
    kabinet BIO 816***
    kabinet TSV 817***
    školník 820***
    zborovňa CZUŠ 821***
    kabinet ŠKD 822***
    knižnica 823***

    Web školy: www.zsgmik.sk
   • Duklianska č.16, 080 01 Prešov
    skolasvm@zsgmik.sk, riaditel@zsgmik.sk


    Slovakia
   • IČO 17080151
   • DIČ 2021241035
   • 0918732441 - riaditeľ školy..........................

    0949289717 - zást. r.š. pre Gymnázium.....

    0907399353 - zástupca r.š. pre ZŠ
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje