• OKRESNÉ KOLO – HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

      31. 3. 2022

      Okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín ozdobili na stupienkoch víťazov aj mená našich žiakov . V kategórii próza sa umiestnila na úžasnom 2. mieste žiačka 5. B triedy -  Ela Slámová. V poézii obsadil krásne 3. miesto žiak 5. A triedy – Tristan Eli Mihok.  Úspešným recitátorom blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

    • Deň počatého dieťaťa
     • Deň počatého dieťaťa

      29. 3. 2022

      „Život je dar“ - pod týmto sloganom sa naša škola aj tento rok zapojila do osvetovej kampane Deň počatého dieťaťa. Cieľom kampane je prejaviť a šíriť úctu k životu každého človeka od počatia. Ľudský život je vzácny! Nenarodené dieťa je krehké Božie stvorenie! V súvislosti s ťažkými udalosťami na Ukrajine si uvedomujeme, že život potrebuje nádej. Svätá Matka Tereza, ktorá získala Nobelovu cenu za mier vyriekla tieto slová: „Dnes je najväčším ničiteľom mieru výkrik nevinného nenarodeného dieťaťa. Ak tí čo spôsobujú vojny, neuvidia že chránime každý život, o čo skôr nebudú mať problém vyhladzovať tie životy, ktoré im zrovna stoja v ceste.“ Matka Tereza túžila po mieri, preto zachraňovala nenarodené deti. Na podporu ochrany života od počatia sa učitelia, žiaci I. a II. stupňa ZŠ i gymnázia zapojili pro-life aktivitami v triedach. Krížovou cestou za záchranu počatých detí vyjadrili túžbu chrániť tých najzraniteľnejších. Pripnutím si bielej stužky tak spoločne podporili a pomohli šíriť myšlienku, že život je Boží dar!

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň počatého dieťaťa.

    • Čitateľský projekt ŠKD: MALÝ POSLUCHÁČ- VEĽKÝ ČITATEĽ
     • Čitateľský projekt ŠKD: MALÝ POSLUCHÁČ- VEĽKÝ ČITATEĽ

      29. 3. 2022

      V priebehu dvoch týždňov sa deti zo školského klubu Mikuláško venovali práci s knihou. Starší čítali Rozprávky starej matere od Márie Jančovej, z ktorých sa dozvedeli, ako sa žilo po 1. svetovej vojne a mladší počúvali veselé a poučné príbehy z knihy Trio Kotkodák od Prešovčanky  Alžbety Verešpejovej a pokračovali v počúvaní dobrodružstiev Macka Pu od Alana Alexandra Milne. Nebolo to však len o počúvaní, ale aj o spoločnom prežívaní s hlavnými hrdinami. Deti si priebežne zakresľovali zážitky troch sliepočiek, macka Pu a starej matere a starého otca Haničky na plagáty, ktoré môžete vidieť pri vstupe do školy a popritom plnili úlohy súvisiace s textom. Skladali porekadlá, tvorili akronymy, cinquainy, poznávali vtáčiky sťahovavé aj zimujúce, siali semienka byliniek, určovali jarné kvietky, hľadali význam slov, ktoré sa už nepoužívajú (dbanka, griflík, tenula,...)

      Ako pozorne tretiaci a štvrtáci čítali, sme sa mohli presvedčiť z čitateľského kvízu, kde súťažili deti z V., VI. a VII. oddelenia.

      Výsledky kvízu:

      1. miesto             VII. oddelenie-  Viktória Balajtyová, Ondrej Iskra, Barbora Novotná, Nina Vašková

      2. miesto             VI. Oddelenie – Matej Hasara, Adam Jarkovský, Viliam Krempaský, Marek Šiba

      3. miesto             V. oddelenie – Tomáš Gajdoš, Veronika Kulachová, Matúš Sarvaš, Dorota Verbovská    

      Deti z I., II., III. a IV. oddelenia si skúsili zažiť na vlastnej koži to, čo ich hrdinovia a overili si svoje vedomosti, ale aj šikovnosť. V piatok ich čakali skúšky pri plnení úloh na jednotlivých stanovištiach, ktoré hravo zvládli. Našli tri rozprávky, poskladali vtáčiky a nalepili ich do leteckej mapy, nakreslili jarné kvety, prešli po púšti ako karavána, skákali ako kengury. Všade získali písmenká, z ktorých poskladali hľadané heslo –MALÝ POSLUCHÁČ.

      Všetkým deťom želám, aby nikdy nestratili chuť začítať sa do dobrej knihy :-)

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Čitateľský projekt ŠKD: MALÝ POSLUCHÁČ- VEĽKÝ ČITATEĽ.

    • Návšteva z Islandu
     • Návšteva z Islandu

      28. 3. 2022

      V minulom týždni sme na našej škole privítali vzácnych hostí z partnerskej školy z Islandu v rámci projektu Erasmus. Štyroch pedagógov sprevádzala počas celého pobytu koordinátorka projektu Janka Sukovská. V škole sa zúčastnili pripravených prezentácii a workshopov, následne sme ich privítali na spoločnej večeri a potom nasledoval výlet do Tatier. Slovensko a rovnako ako aj naša škola sa im veľmi páčila a domov si odnášajú viacero podnetov pre prípravu návštevy z našej školy, na ktorú sa už teraz chystá 14 študentov a 3 učitelia. O našej návšteve na Islande vás budeme čoskoro informovať.

    • MAGIS zbierka
     • MAGIS zbierka

      28. 3. 2022

      Verne a vytrvalo...každoročná zbierka trvanlivých potravín pred Veľkou Nocou pre o.z. MAGIS (sestra Maristella , Congregatio Jesu) bude tento rok trochu iná. Po usmerneniach od sestry Maristelly by potrebovali pre rodiny v núdzi (tento rok pribudli aj rodiny z Ukrajiny) okrem trvanlivých potravín aj základné oblečenie pre deti a mamičky - hlavne spodné prádlo a ponožky. Týmto Vás chceme všetkých poprosiť o podporu pre našu tradičnú zbierku, ktorá za viac ako 10 rokov pomohla už stovkám rodín. Tento rok teda môžete do priestorov vstupnej haly v našej škole prinášať:

      • trvanlvé potraviny - olej, cukor, cestoviny, konzervy, sladkosti...
      • oblečenie - ideálne málo, resp. vôbec nepoužívané - hlavne ponožky, tričká, spodné prádlo.

      Zbierka bude prebiehať do pondelka 11.4. do poludnia, kedy odvezieme všetky veci k sestričkám Congregatio Jesu, kde sídli aj občianske združenie MAGIS.

      Vopred ďakujeme za každý dar, za každé otvorené srdce.

      Vedenie Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša.

    • Slávici z lavice
     • Slávici z lavice

      22. 3. 2022

      Po dlhej pandemickej prestávke sa v piatok 18.3.2022 v Prešove uskutočnilo okresné kolo dlhoročnej súťaže Slávici z lavice. Najmladšou účastníčkou súťaže bola prváčka z našej školy Kiarka Mikitová z 1.A, ktorá sa vo svojej kategórii 1.-4. stupeň, umiestnila na peknom druhom mieste. Blahoželáme jej a prajeme veľa ďalších úspechov. Do fotogalérie bol pridaný nový album Slávici z lavice.

    • Online beseda
     • Online beseda

      22. 3. 2022

      O pár dní si 25. marca pripomenieme 80. výročie odchodu prvého transportu slovenských židovských dievčat a žien do koncentračného tábora Osvienčim, v ktorom sa nachádzalo aj veľké množstvo dievčat a žien práve od nás - z Prešova. Na našej škole sme si túto udalosť pripomenuli v predstihu online besedou s Veronikou Tóthovou, novinárkou a spisovateľkou, autorkou knihy Mengeleho dievča. 

      Vďaka p. uč. Kohutovej mali príležitosť stráviť dejepisnú hodinu trochu inak triedy kvarta A, sexta A, sexta B a septima A. Pani Veronike ďakujeme za jej ochotu a čas, ktorý s nami strávila.

    • ĎAKUJEME
     • ĎAKUJEME

      18. 3. 2022

      Naložené...smer PODHOROĎ (okr. Sobrance). Malá, no potrebná kvapka v mori pomoci tým, ktorí ju naozaj potrebujú. 

      „V mene Boha vás žiadam, zastavte tento masaker!“...Sv.Otec František.

    • POMOC ľuďom z Ukrajiny
     • POMOC ľuďom z Ukrajiny

      14. 3. 2022

      Situácia na Ukrajine spojená s prílevom utečencov si žiada pomoc každého z nás. Napriek tomu, že sa táto pomoc rozbehla a vzniklo mnoho zbierok a charitatívnych podporných podujatí, dostali sme na školu konkrétnu prosbu o pomoc. 

      Gréckokatolícka farnosť Podhoroď (p. farár Mgr. Stanislav Činčár) nás prostredníctvom Cudzineckej polície SR oslovila s prosbou o pomoc pre utečencov ubytovaných v ich obci a to prostredníctvom materiálnej zbierky.

      Čo potrebujú? 

      • hračky, lopty, hry
      • maľovanky, farbičky
      • detské oblečenie, detské ponožky
      • potraviny - ryža, strúhanka, rezance, ryby v konzerve, olej, horčica, paradajkový pretlak, nátierkové maslo, džúsiky a sladkosti pre deti.

      Zbierka bude trvať do piatku 18.3.2022 do 12,00 hod. Podporný materiál môžete odovzdať na vrátnici školy do pripravených krabíc.

      Za každú podporu vyjadrujeme úctivé poďakovanie a vyslovujeme úprimné Pán Boh zaplať.

    • Hviezdoslavov Kubín – 1. stupeň ZŠ
     • Hviezdoslavov Kubín – 1. stupeň ZŠ

      9. 3. 2022

      4. marca 2022 sa konalo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Svoje nadanie v umeleckom prednese poézie a prózy predviedlo 23 súťažiacich z 1. stupňa ZŠ. Recitátori opäť príjemne prekvapili výberom textov a svojím pôsobivým podaním. Porota v zložení – Alena Verčimáková, Martina Dzugasová a Zita Sedláková – dospela k týmto výsledkom:

      I. kategória prednesu prózy                                                                                                        

      1. miesto – Jonáš Mašlej /4. A/

      2. miesto – Andrej Piskura /4. B/

      3. miesto – Kristián Palenčar /3. A/

      3. miesto – Tomáš Gajdoš /3. A/

      I. kategória prednesu poézie

      1. miesto – Noemi Čižmáriková /3. B/

      2. miesto – Miriam Goboňová /3. B/

      3. miesto – Chiara Liptáková /4. B/

      3. miesto – Ondrej Vlkovič /4. A/

       

      Víťazom srdečne blahoželáme!

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín – 1. stupeň ZŠ.

    • Olympiáda z nemeckého jazyka
     • Olympiáda z nemeckého jazyka

      8. 3. 2022

      Úspešnou riešiteľkou olympiády z nemeckého jazyka na školskom kole bola žiačka Margita Pribulová z triedy sekunda A. Následne na okresnom kole obsadila 2. miesto. 

      16. 2. 2022 prebiehala online olympiáda z nemeckého jazyka - krajské kolo. M. Pribulová získala krásne 2. miesto v kategórii 1A. 

      Blahoželáme !

    • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – II. STUPEŇ
     • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – II. STUPEŇ

      8. 3. 2022

      „Poézia je rosa blýskajúca sa na slnku. Próza života začne, keď nás rosa zmáča.“

      / Valeriu Butulescu - rumunský básnik a románopisec/
      Dňa 4. 3. 2022 sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.  Žiaci súťažili v dvoch kategóriách. Na prvých miestach sa umiestnili:

      Kategória 2

      Poézia

      1. miesto:  Mihok Tristan Eli /5. A/

      2. miesto:  Pastirčáková Kate Alexandra / Príma A/

      3. miesto:  Plocarová Klára / Príma A/

      Próza

      1. miesto:  Slámová Ela / 5. B/

      2. miesto:  Hudáková Nikola / 5. C/

      3. miesto:  Balčák Marko / 5. A/

      Kategória 3

      Próza

      1. miesto: Polčová Ema /Sekunda A/

      2. miesto: Vajda Šimon /Sekunda A/

      Blahoželáme!

    • 2% DANE - prosba o podporu
     • 2% DANE - prosba o podporu

      3. 3. 2022

      Vážení rodičia a priatelia školy, pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na našej škole darovaním 2% z dane!

      Zákon Vám umožňuje darovať 2 % ( 3 % pri dobrovoľníckej činnosti ) zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie pri Gymnáziu a Základnej škole sv. Mikuláša. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2% z dane!

      Finančné prostriedky budú transparentne použité na:

      • skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole
      • skvalitnenie materiálno - technického vybavenia našej školy.

      Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod, ako na to.

      Ste zamestnanec a ročné zúčtovanie dane za Vás robí zamestnávateľ?

      1. Do 15.2.2021 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň
      2. Požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil Potvrdenie o zaplatení dane.
      3. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.
      4. Stiahnite si a vyplňte Vyhlásenie o poukázaní 2% z dane.
      5. Údaje, ktoré potrebujete v tlačivách uviesť:

      Obchodné meno alebo názov: Rodičovské združenie pri Gymnáziu a Základnej škole sv. Mikuláša

      Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo: Duklianska 16, 08001 Prešov

      Právna forma: Občianske združenie

      Identifikačné číslo (IČO/SID): 42027195

      Obe tieto tlačivá (Vyhlásenie spolu s Potvrdením), doručte do 30. apríla 2021 na daňový úrad podľa Vášho bydliska.

       

      Podávate si daňové priznanie sami?

      1. Riadne vyplňte daňové priznanie.
      2. Vypočítajte si Vaše 2% z dane z príjmov fyzickej osoby – to je maximálna suma, ktorú nám môžete poukázať, minimálne však 3 Eura.
      3. V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% z dane v prospech 1 prijímateľa (typ A VIII. Oddiel priznania, typ B XII. Oddiel priznania). Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť:

      Obchodné meno alebo názov: Rodičovské združenie pri Gymnáziu a Základnej škole sv. Mikuláša  

      Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo: Duklianska 16, 08001 Prešov  

      Právna forma: Občianske združenie

      Identifikačné číslo (IČO/SID): 42027195  

      Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.3.2021) na daňový úrad podľa Vášho bydliska.

       

      Postup pre právnické osoby

      1. Riadne vyplňte daňové priznanie.
      2. Vypočítajte si Vaše 1% z dane z príjmov právnickej osoby – to je maximálna suma, ktorú nám môžete poukázať. Môžete určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm (každému však najmenej 8 Eur).
      3. V daňovom priznaní pre právnické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 1% z dane v prospech 3 prijímateľov (IV. časť priznania). Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť:

      Obchodné meno alebo názov:  Rodičovské združenie pri Gymnáziu a Základnej škole sv. Mikuláša  

      Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo:  Duklianska 16, 08001 Prešov  

      Právna forma:  Občianske združenie

      Identifikačné číslo (IČO/SID):  42027195  

      Pokiaľ ste si vybrali viac ako troch prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

       

      Prehľadný  postup taktiež nájdete na: 

      Ako poukázať 2 percentá z daní

      Potrebné informácie o našom Rodičovskom združení pre účely 2 percent nájdete na odkaze

      RZ-notársky register

      Tlačivá potvrdenie a vyhlásenie ohľadom darovania  2 percent sú v editovateľnej elektronickej podobe v prílohe.

      ĎAKUJEME za každú podporu.

    • Mikulášsky POLLITER - darovanie krvi
     • Mikulášsky POLLITER - darovanie krvi

      2. 3. 2022

      V piatok 25.3.2022 od 8:00 hod. pozývame do jedálne školy všetkých študentov, absolventov, rodičov a priateľov školy nad 18 rokov, ktorí môžu a chcú darovať svoju krv. Jedná sa o tradičné podujatie na našej škole, ktoré nás vzájomne spája a prináša tak žiadaný rozmer spolupatričnosti a vzájomnej lásky dnes spojené s pomocou Ukrajine postihnutej vojnovým konfliktom. Odobratá krv bude   pomáhať všetkým pacientom nemocníc bez rozdielu, aj tým, ktorí prídu zo zasiahnutej Ukrajiny v rámci humanitárnej pomoci alebo nedostupnosti zdravotnej starostlivosti pre vojnový konflikt. Ukrajina čelí veľmi ťažkej situácii a jedným z prostriedkov ako môžete pomôcť je aj darovanie krvi. 

      Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým, raneným a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov približne hodinu a samotný odber len 5 - 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Ďakujeme za vašu prípadnú účasť, resp. šírenie tejto informácie.

      Skôr ako darujete krv: https://www.ntssr.sk/o-darovani-krvi/predtym-ako-darujete-svoju-krv

      Kedy nemôžete darovať krv: https://redcross.sk/daruj-krv/kedy-nemozete-darovat-krv/

      Akcia prebehne s spolupráci s mobilnou odberovou jednotkou NTS SR v priestoroch školskej jedálne za dodržania hygienických opatrení (dezinfekcia rúk, ochranné rúška...).

    • Kniha od SRDCA
     • Kniha od SRDCA

      2. 3. 2022

      Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove v týchto neľahkých časoch pripravuje podujatia aj odbornú pomoc v priestoroch Detskej knižnice Slniečko na Hlavnej 16, pre rodičov s deťmi, ktorí boli nútení opustiť Ukrajinu kvôli eskalujúcemu vojnovému konfliktu.

      Aj preto chceme vyzvať nielen celú čitateľskú obec, ale aj Prešovčanov a obyvateľov nášho regiónu, aby knižnici darovali knihy v ukrajinskom jazyku.

      Darované tituly by mali byť zachovalé, teda čisté a nepoškodené, ideálne beletria pre deti, ale i dospelých. Krajská knižnica vyzbierané knihy poskytne ukrajinským mamičkám s deťmi, ktoré budú svoj čas tráviť v Detskej knižnici Slniečko.

      Viac info TU.

    • Za starý papier nové knihy
     • Za starý papier nové knihy

      2. 3. 2022

      Pri príležitosti mesiaca knihy  obnovujeme už 11. ročník zberu starého papiera na našej škole Vďaka tejto veľmi úspešnej akcii pribudlo do našej školskej  knižnice niekoľko desiatok kníh z kategórie "nepovinné a podlavicové" čítanie. 

      Kontajner bude pristavený v utorok  8. 3. ráno a bude pred hlavným vchodom školy až do piatku. Službu pri ňom budú mať študenti - dobrovoľníci. 

      Tieto dni majú len tí rodičia, ktorí dovezú papier na autách,  možnosť vjazdu bránou až ku kontajneru pred hlavný vchod - rampa bude otvorená.

      Školská knižnica, školská knihovníčka Miriam Kohutová a všetci knihožrúti sa už teraz na nové knihy tešia a dopredu ďakujú všetkým. 

   • Kontakty

    • Katolícka spojená škola sv. Mikuláša
    • skolasvm@zsgmik.sk; riaditel@zsgmik.sk
    • 051/7465+klapka....................................... riaditeľ školy RNDr. Marcel Tkáč 801*** z.r.š. pre Gymnázium PhDr. Kopčáková Vlasta, PhD. a zrš. pre ZŠ RNDr. Melegová Bibiana 802*** riaditeľstvo CZUŠ 803*** zborovňa 804*** ekonomické odd. 805*** vedúca ŠJ 806*** vrátnica 807*** kabinet SJL+DEJ 808*** kabinet ZŠ 1.posch. 809*** kabinet ZŠ prízemie 800*** kabinet GEO 812*** kabinet CUJ 813*** sklad učebníc 814*** kabinet KNB 815*** kabinet BIO 816*** kabinet TSV 817*** školník 820*** zborovňa CZUŠ 821*** kabinet ŠKD 822*** knižnica 823*** Web školy: www.zsgmik.sk
    • Duklianska č.16, 08001 Prešov skolasvm@zsgmik.sk; riaditel@zsgmik.sk Slovakia
    • IČO 17080151
    • DIČ 2021241035
    • 0918732441 - riaditeľ školy.......................... 0949289717 - zást. r.š. pre Gymnázium..... 0907399353 - zástupca r.š. pre ZŠ
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje