• VOĽBY do Rady školy, plenárne zasadnutie RZ

            12. 9. 2024

            S blížiacim sa koncom funkčného obdobia Rady školy pri Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša (do 29.11.2024) je potrebné voliť nových členov Rady školy a to na obdobie rokov 2024 - 2028. Keďže zároveň pripravujeme plenárne zasadnutie RZ na 30. septembra 2024, spojili by sme tieto voľby spolu s triednymi aktívmi a to nasledujúcim spôsobom.

            1. Na 27.9.2024 vyhlasujeme voľby na členov Rady školy ako zástupcov rodičov. Voľby budú prebiehať vo vestibule budovy školy v čase od 14,00 - 15,00 hod. V prípade, že sa volieb nezúčastni viac ako 50% oprávnených rodičov (každá rodina má vo voľbách iba jeden hlas bez ohľadu na počet detí), budú sa voľby opakovať. V druhom kole už nie je potrebná účasť nadpolovičnej väčšiny rodičov.

            2. Dňa 30.9.2024 v pondelok sa o 16,00 hod. uskutoční v jedálni školy plenárne zasadnutie RZ a zároveň druhé kolo volieb členov Rady školy za rodičov. Jeho súčasťou bude aj predstavenie kandidátov na členstvo v Rade školy. Po skončení plenárneho zasadnutia prebehnú v triedach triedne aktívy, počas ktorých bude možnosť voliť členov Rady školy.

            Za rodičov žiakov Základnej školy sv. Mikuláša budú zvolení 2 členovia Rady školy a za rodičov Gymnázia sv. Mikuláša to bude 1 člen Rady školy. Kandidáti v ďaľšom poradí sa stanú náhradnikmi za člena Rady školy. Prosíme všetkých záujemcov o členstvo v Rade školy aby vyplnili písomný súhlas a zaslali ho poštou, prípadne prostredníctvom detí alebo osobne v kancelárii zástupcov a to najneskôr do 24.9.2024 do 14,00 hod.

            Potrebné súhlasy sú k dispozícii tu:

            Písomný súhlas rodiča s kandidatúrou za ZŠ sv. Mikuláša

            Písomný súhlas rodiča s kandidatúrou za Gymnázium sv. Mikuláša

          • Naši študenti objavovali svet vedy na CEITEC Student Talent letnej škole 2024 v Brne

            6. 9. 2024

            V dňoch 5. - 8. augusta 2024 sa žiaci oktávy A Jozef Jabczún a Štefan Hudačko, zúčastnili Letnej školy Student Talent 2024, ktorú organizuje CEITEC (Stredoeurópsky technologický inštitút) v Brne. Tento každoročný program je určený pre 35 stredoškolských študentov z Česka a Slovenska so záujmom o vedu, technológie a výskum. Jeho cieľom je rozvíjať vedecké talenty a motivovať mladých ľudí k objavovaniu nových možností v oblasti výskumu. Na základe prihlášok a inšpirujúcich motivačných listov, ktoré študentom pomohla pripraviť p. uč. Feretová, boli Jozef a Štefan vybraní medzi účastníkov. Okrem odborného programu mali zabezpečenú stravu a ubytovanie počas celej akcie.

            Letná škola ponúka rôzne témy výskumu, pričom každý študent si môže zvoliť tému, ktorá ho zaujíma. Medzi tohtoročnými témami boli napríklad:

            • Syntéza nanomateriálov a ich aplikácie
            • Optické vlastnosti polovodičov
            • Výroba vodíkového paliva z obnoviteľných zdrojov
            • Biomedicínske inžinierstvo a moderné diagnostické techniky
            • Pokročilé techniky zobrazovania molekúl pomocou elektrónovej mikroskopie
            • Vývoj fotovoltických článkov a solárnych technológií

            Počas letnej školy študenti pracovali v výskumných laboratóriách, kde mali možnosť používať špičkové zariadenia a spolupracovať s odborníkmi na dané témy. Každý deň trávili približne 4 hodiny praktickou prácou, ktorá vyvrcholila záverečnou prezentáciou pred odbornou komisiou.

            Dojmy Štefana:

            „Veľmi sa mi tam páčilo. Určite odporúčam takúto skúsenosť každému, koho zaujíma aspoň trošku výskum a práca v laboratóriách. Boli nám ukázané rôzne laboratóriá v CEITEC-u a mali sme dokonca možnosť vyskúšať si meracie zariadenia za státisíce eur. Každá skupina mala svojich lektorov, ktorí sa nám venovali počas celej letnej školy. Na konci sme odprezentovali naše skúsenosti pred hodnotiacou komisiou."

            Okrem odbornej práce absolvovali prednášky na témy ako:

            • „ThermoFisher – Elektrónová mikroskopia a ako sme schopní vidieť atómy“
            • „Ako si správne vybrať a pripraviť sa na vysokú školu“
            • „Mimoškolské aktivity a ich prínos do života“

            „Letná škola nebola len o výskume, ale aj o spoznávaní nových ľudí a nadväzovaní kontaktov. Sociálne aktivity ako „Grilování a networking“ alebo „Pizza & Pub Quiz večer“ vytvorili príjemnú atmosféru na spoznanie ďalších účastníkov.“

            Dojmy Jozefa:

            „Na letnej škole bolo super. Za 4 dni, ktoré som strávil v Brne na CEITEC-u, som si vyskúšal mnoho nového, napríklad prácu v čistej miestnosti alebo techniku spincoatingu. Mojou témou bola výroba peroxidu vodíka pomocou fotovoltaických mikročastíc. Naša lektorka bola skvelá, vždy vedela pomôcť a odpovedať na otázky. Počas pobytu sme mali možnosť spoznať aj mesto Brno, ktoré sme spolu s ostatnými účastníkmi preskúmali. Osobne by som túto letnú školu odporúčal mladým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o vedu a radi by si rozšírili svoje obzory."

            Viac informácií o programe nájdete na: CEITEC Summer School 2024.

          • Zaujímavá ponuka

            2. 9. 2024

            Skvelá ponuka pre nadšencov programovania. Vyučovanie bude prebiehať popoludní po dohode so záujemcami v priestoroch našej školy. Informácie na priloženom telefónnom čísle, resp. emaily. Srdečne pozývame.

          • Dobrá rada nad zlato...

            30. 8. 2024

            Začíname nový školský rok 2024/2025...Počet aút privážajúcich deti do našej školy každoročne stúpa a tak bude dôležitá vzájomná ohľaduplnosť a trpezlivosť pri rannom schádzaní. Zasielame inšpiráciu v podobe 8 dobre mienených rád pre všetkých motoristov. Požehnaný víkend.

          • Školský rok 2024/2025 začíname...

            28. 8. 2024

            Po nádherných letných dňoch naplnených skvelými zážitkami a oddychom je tu čas návratu do školských lavíc. Začíname v pondelok 2.9.2024 slávnostnou sv. omšou VENI SANCTE v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove so začiatkom o 8,30 hod. Slávnostnú svätú omšu bude celebrovať o. arcibiskup Bernard Bober. Srdečne pozývame aj rodičov, absolventov a priateľov školy. Časový harmonogram na pondelok 2.9.2024 pre jednotlivé triedy a ročníky:

            Žiaci 1A, 1B a 1C prídu do školy na 8,00 hod. spolu s rodičmi a zostávajú v škole približne do 10,00 hod. Pre rodičov aj pre deti je pripravený program do 10,00 hod., potom spoločne odchádzajú domov. Vyučovanie v utorok začína o 8,00 hod. podľa zverejneného rozvrhu, odporúčaný príchod do školy je o 7,45 hod. V tento deň začna svoju činnosť aj ŠKD.

            Žiaci triedy 5C a triedy príma A prídu do školy o 7,45 hod. Potom o 8,10 hod. spoločne s triednym učiteľom odchádzajú do Konkatedrály sv. Mikuláša na slávnostnú sv. omšu. Po skončení sv. omše odchádzajú žiaci domov.

            Všetci ostatní žiaci sa stretnú pred Konkatedrálou sv. Mikuláša o 8,15 hod. a na sv. omšu vchádzajú spoločne s triednym učiteľom. Po skončení sv. omše odchádzajú žiaci domov.

            V utorok 3.9.2024 začína vyučovanie o 8,00 hod. dvomi triednickými hodinami (školský poriadok, BOZP). Potom vyučovanie pokračuje podľa zverejneného rozvrhu až po 7. VH.

          • ESE 2024 - očarujúca medzinárodná vedecká výstava v srdci Balkánu

            20. 8. 2024

            MILSET Expo-Sciences Europe, ktoré sa koná každé dva roky, sa v roku 2024 presunulo do Sarajeva (Bosny a Hercegoviny). Krajina lesov, hôr a jazier nás privítala svojou očarujúcou atmosférou v srdci Balkánu. Zaujme vás ale nielen svojimi prírodnými krásami, ale aj vľúdnym a priateľským charakterom miestnych obyvateľov.

            Po prílete a úvodnej registrácií, ktorá bola, mimochodom, naozaj veľmi rýchla a perfektne zorganizovaná, nás hneď večer čakala inštalácia projektov v kongresovom centre blízkeho hotela. Na tejto výstave nás zo Slovenska reprezentovali 3 skvelé projekty, z ktorých jeden bol prezentovaný žiakmi z našej školy:

            Sára Kucková, Richard Barilla - Prienik extracelulárnych vezikúl do bunky a ich vplyv na metabolickú činnosť bunky

            Naši víťazi AMAVET Festivalu vedy a techniky 2023 mali možnosť prezentovať svoje projekty pred ostatnými súťažiacimi, ale aj pred verejnosťou či odborníkmi zo svojich oblastí.

            Program výstavy bol naozaj bohatý a samotné prezentácie zabrali zhruba polovicu času ESE. Ďalším bodom bola napríklad Young Citizens Conference, tento rok s témou Green Economy, Women in STEM Panel by UK Embassy či návšteva miestnej univerzity (IBU) so zaujímavými workshopmi.

            Vďaka naozaj skvelej organizácií zo strany MILSETu sme mali možnosť vidieť aj svetoznámy Mostar, národný park či večerné historické centrum Sarajeva. Nechýbala ani vyhliadka či ochutnávka miestnej gastronómie, bosnianskej kávy a čaju.

            MILSET Európa oslavuje 30 rokov, čomu zodpovedala aj slávnostná večera pre delegátov a odovzdávanie pamätných plakiet.

            Žiadne ESE sa nezaobíde bez kultúrneho večera a preto si naši vystavujúci pripravili naozaj očarujúce tanečné vystúpenie, ktoré už krátko po svojom uverejnení na Instagrame AMAVETu suverénne viedlo v počte zhliadnutí. 

            Samuel Smoter (delegát pre ESE 2024, externý spolupracovník AMAVETu): Z môjho pohľadu delegáta musím naozaj objektívne povedať, že naši reprezentanti vynikajú nielen na úrovni svojich vedeckých a technických projektov, ale aj vo svojich reprezentačných a charakterových vlastnostiach. Byť na ESE s takýmito ľuďmi nie je práca, ale obrovská radosť. O ich vlastnostiach vypovedá aj fakt, že naša delegácia patrila k jedným z tých najobľúbenejších na celom ESE. Nemám pochybnosti o tom, že títo ľudia sa v živote nestratia a dotiahnu to naozaj veľmi ďaleko. Určite o nich budeme ešte počuť, pretože ich schopnosti a potenciál sú bezpochyby výnimočné. A samozrejme, netreba zabúdať na to, že práve vďaka AMAVETu sme ich našli.

            Sára Kucková: Strach z nepoznaného priniesol jeden veľký nezabudnuteľný zážitok, skúsenosť a priateľstvá. Z pohľadu účastníka oceňujem organizáciu a samotnú úroveň ESE programu. Páčilo sa mi, že konferencie a výstavy boli prepojené s výletmi, vďaka ktorým sme viac spoznali Bosnu a Hercegovinu a aj seba navzájom. Bol to výnimočný a nezabudnuteľný týždeň. Som vďačná, za našu slovenskú skupinu a najlepšieho delegáta, ktorého nám ostatné delegácie závideli. Taktiež ďakujem pani učiteľke Feretovej, bez ktorej by sme sa tu nedostali a samozrejme Amavetu.

            Richard Barilla: Medzinárodná súťaž bola neuveriteľným zážitkom, kde sme mali možnosť sa zoznámiť s kultúrou iných krajín. Super prostredie s ľuďmi, ktorí rozumejú, že majú neuveriteľný potenciál.

          • Záver školského roka 2023/2024

            2. 7. 2024

            Záver školského roka priniesol veľa zaujímavého sprevádzaného slovami vďaky, uznania a povzbudenia. Bol to čas vďačnosti a lúčenia, zároveň však aj čas bilancovania a vytyčovania nových cieľov .

            Po rozlúčke štvrtákov s triednymi učiteľkami nasledovala štvrtková rozlúčka s našimi deviatakmi pri celoškolskej svätej omši. Hneď potom nasledovalo divadelné predstavenie Jana z Arcu žiakov LDO CZUŠ sv. Mikuláša pod vedením Mgr. Annamárie Jerigovej pre žiakov nášho gymnázia. V piatok sme sa spoločne so žiakmi z Gymnázia sv. Moniky zúčastnili na slávnostnom Te Deum v Konkatedrále sv. Mikuláša. Slávnostné chvíle umocnil hudobný sprievod nášho speváckeho zboru Hlasy pre nebo. A potom vysvedčenia, obed a nástup na vytúžené prázdniny. Viac vo fotogalérii TU.

            Vďaka Ti Pane za všetko. Sv. Mikuláš oroduj za nás.

          • EXKURZIA ako sa patrí

            2. 7. 2024

            V tomto pre aktivity v exteriéri priaznivom období sme sa vybrali na exkurziu „z Techniky“ do Čierneho Baloga. Teda, aby som to ešte upresnil, naša prvá zastávka bola v Hronci. Krásna dedinka medzi Breznom a Podbrezovou, blízko lyžiarskeho strediska Osrblie, nám ponúkla zažiť prepravu na koľajniciach spôsobom, o ktorom sme dosiaľ niektorí len čítali. Na cyklodrezinách. Po poučení ako dreziny fungujú sme sa vydali na päťkilometrovú trasu, pričom v sedle bicyklov v stúpaní si miesto zastali chlapci. Polhodinový výstup nám dal pekne zabrať. Na obratisku sme si dostatočne oddýchli, presmerovali cyklodreziny na spiatočnú cestu (čo bola pre nás rovnako obohacujúca praktická skúsenosť) a tentokrát s dievčenským riadením sa vrátili do depa.

            Po príchode do Čierneho Baloga, kde sme sa ubytovali,  nás čakal kotlíkový guľáš, oddych a poobedňajší výstup na Urbanov vrch, kde sa nachádza lyžiarsky vlek a úžasná hojdačka o rozmeroch 7x6m. Na mieste bol nádherný výhľad.

            Utorkové dopoludnie sme spolu strávili na Čiernohronskej železnici. Vláčikom v povodí Hrona sme na lesnej železnici na trati Čierny Balog - Dobroč prešli cez futbalové ihrisko, unikát, aký nikde inde vo svete nemajú. V Dobroči sme zasa navštívili rozhľadňu Pustý vrch, kde sme si pekný výhľad na Balog spestrili malým kvízom z geografie. Cesta vláčikom späť do východiskovej stanice bola poslednou netradičnou činnosťou našej exkurzie. 

            Richard Lipták

          • Erasmus plus...Francúzsko 2024

            29. 6. 2024

            Kde je vôľa, tam je cesta.

            Vôľou  pracovať navyše, tvoriť, zapájať sa do projektových aktivít a rozvíjať predovšetkým svoje jazykové zručnosti to všetko začalo a skončilo vysnívanou cestou do mestečka Derval vo Francúzsku.

            25 žiakov učiacich sa francúzštinu z tried tercia až sexta sa po celoročnej práci v dňoch 5. až 16. júna zúčastnili skupinovej mobility v rámci projektu Erazmus+.

            Pre povinnú prestávku na ceste sme si vybrali Štrasburg, kde sídli Európsky parlament, ktorému vďačíme za program Erazmus+. Prehliadka parlamentu a rokovacej sály počas týždňa eurovolieb a v roku 20. výročia vstupu SR do EU bude pre nás o to pamätnejšia.

            Na konci cesty nás v Derval privítala naša slovenská vlajka vejúca na partnerskej škole St. Joseph College, aby sme sa najbližších 10 dní cítili v škole ako doma. Skutočne sme zažívali srdečné privítanie tak v škole ako aj v rodinách.

            Počas týchto dní zažili žiaci aj učitelia typické francúzske školské prostredie, vyučovanie, mimoškolské aktivity, francúzsku kuchyňu, život francúzskych rovesníkov s ich rodinami, poniektorí kultúrny šok, smútok za domovom a najbližšími ale aj kopec zábavy.

            Školské aktivity doobeda striedali  poobedňajšie a víkendové exkurzie po Bretónsku, Normandii aj pobreží Atlantiku. Naozaj platí, že raz vidieť je 100krát lepšie ako počuť.

            Ani sme sa nenazdali a nadišiel čas odovzdania certifikátov pre účastníkov a rozlúčky so školou a rodinami.

            Čerešničkou na torte bola zástavka na spiatočnej ceste domov v Paríži, kde to už všetko dýchalo blížiacou sa olympiádou. Sme si istí, že žiaci, ktorí si raz vytiahnu na maturitnej skúške tému Paríž, zmaturujú na jednotku. Výhľad na nočný Paríž z 300 metrovej výšky z Eiffelovej veže stál naozaj za to.

            Veľká vďaka patrí programu Erazmus+  a  Národnej agentúre v Bratislave, skvelým koordinátorkám projektu Mgr. Danke Kuchárovej a Mgr. Jane Sukovskej ako aj podpornému tímu na čele s p. riaditeľom, p.u. Jozefom Vojtekom a skvelými šoférmi z firmy p. Kušníra z Lipan. Viac fotografií vo fotoalbume.

            Zostavili – Veronika Šibová a Marcel Tkáč

             

          • Čitateľská anglická olympiáda v 5.B

            27. 6. 2024

            Triedne kolá anglických čitateľských olympiád uzatvárame pre tento školský rok v triede 5.B. Po úspešnom absolvovaní testu zameraného na čítanie s porozumením anglických kníh "Survive" alebo "Sally's phone" a následnej prezentácie knihy v angličtine poznáme víťazov. 1.miesto - Anna Jerigová, 2. miesto - Matej Hasara a 3. miesto - Miriam Goboňová. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov pri štúdiu angličtiny! Čitateľskú olympiádu zabezpečili vyučujúce: Lýdia Zlacká a Martina Bartková.

          • Kľúč od pevnosti

            27. 6. 2024

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Kľúč od pevnosti.

            V dňoch od 14.-16.6.2024 sa štyria žiaci z triedy O7A vybrali do Starej Ľubovne na súťaž s názvom Kľúč od pevnosti. V sprievode pani učiteľky Lucii Medoňovej sa títo žiaci: Martin Verčimák, Dávid Petra, Sára Kucková a Alžbeta Pekľanská pokúsili zdolať náročné úlohy, ktoré boli preň pripravené. Museli siahnuť na dno svojich síl, prekonať svoje strachy, nakopnúť kondičku, aby všetkých 15 úloh zvládli v čo najlepšom čase a so splneným cieľom – získať kľúč. Nesmieme zabudnúť podotknúť to, že do tejto súťaže sa naša škola zapojila prvýkrát a bojovala proti ďalším 13 školám z celého Slovenska aj Česka. Naším žiakom sa podarilo získať 4. miesto, za ktoré im nesmierne gratulujeme. Ponúkame vám aj zopár dojmov od našich súťažiacich:   

            Súťaž bola úžasné, ale neskutočne náročná. Bojovali sme najviac ako sme vedeli a myslím si, že 4. miesto je úžasné, nakoľko sme netušili do čoho ideme. Verím, že na ďalší rok to bude ešte lepšie a opäť si odtiaľ prinesiem mnoho vtipných zážitkov. (Alžbeta Pekľanská)

            “Kľúč od pevnosti” bola jedinečná a vzrušujúca skúsenosť. Uskutočnila sa v blízkosti hradu Stará Ľubovňa, ktorá dodala podujatiu špeciálnu atmosféru. Súťaž sa skladala z viacerých disciplín, ktoré preverili nielen našu fyzickú kondíciu, ale aj tímovú spoluprácu a strategické myslenie. Na súťaži sme sa zúčastnili ako tím spolužiakov, ktorých odhodlanie a súťaživosť sa im vrátila v podobe 4.miesta. (Dávid Petra)

            Celá táto súťaž bola pre mňa nová a obohacujúca skúsenosť. Vykročila som do nepoznaného, kde jediné čo som vedela bolo, že idem so skvelým tímom. Vážnosť súťaže sme si začali uvedomovať, keď organizátori ďakovali učiteľom, že nás intenzívne rok pripravovali. A potom sme tu boli my, ktorí sme sa týždeň predtým dohodli, že vôbec ideme. Nakoniec, po celom tom prekonávaní samých seba a svojeho strachu, to celé skončilo nad naše očakávania. Ako tím aj s pani učiteľkou sme mali nádherný a radostný čas. Ďakujem za príležitosť! (Sára Kucková)

            Cela súťaž bola veľmi dobre zorganizovaná a my ako tím sme si ju veľmi užili. Siahli sme na dno našich síl a stalo to za to! Mne osobne sa veľmi páčilo, že súťaž bola v Starej Ľubovni - v meste, ktoré mi je blízke. Ďakujem! (Martin Verčimák)

          • Ocenenie žiakov cirkevných škôl v arcidiecéze

            24. 6. 2024

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Ocenenie žiakov cirkevných škôl v arcidiecéze.

            Každoročne sú vybraní žiaci a študenti katolíckych škôl Košickej arcidiecézy ocenení za reprezentáciu a výborné výsledky v súťažiach, či za mimoriadne študijné výsledky alebo za ich príkladný vzor správania sa pre ostatných spolužiakov. V tomto roku prebehlo oceňovanie v Košiciach 19.júna. Stretnutie sa začalo svätou omšou v Kostole Ducha Svätého a pokračovalo spoločenským posedením v priestoroch Hotela Centrum.

            Svätú omšu pre žiakov a študentov slúžil košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Z jeho rúk si prebrali žiaci aj ďakovné listy a drobnú pozornosť. Z našej školy toto ocenenie získali Anna Pénzešová (septima), Patrik Anderko (kvarta), Noemi Čižmáriková (5.B) a Miriam Goboňová (5.B). Blahoželáme!

            Ocenením žiakom prajeme, aby svoje talent naďalej zúročovali v štúdiu a pri konaní dobra.

          • Prestížne ocenenie župana PSK Svetlo poznania (Lux Mentium) a prezentácia študentskej vedeckej práce na Biology Fair

            24. 6. 2024

            Prešovský samosprávny kraj (PSK) ocenil najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl z Prešovského kraja. Slávnostné odovzdávanie plakety Lux Mentium za reprezentáciu kraja a dosiahnuté výnimočné výsledky v aktuálnom školskom roku sa uskutočnilo 17.6.2024 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

            "Je potešením vyzdvihnúť našich úspešných, kreatívnych a talentovaných žiakov, ktorí nám robia fantastické meno nielen za hranicami kraja, ale aj Slovenska svojimi mimoriadnymi úspechmi v predmetových olympiádach či iných súťažiach. Všetci laureáti si zaslúžia našu pozornosť, ako aj ich významné výsledky, ktoré dosiahli," povedal počas odovzdávania ocenení predseda PSK Milan Majerský.

            Plaketu Lux Mentium - Svetlo poznania dostalo v tomto školskom roku 15 študentov. Šesť z Prešova a po jednom z Bardejova, Humenného, Horného Smokovca, Kežmarku, Lipian, Popradu, Starej Ľubovne, Svitu a Vranova nad Topľou. O návrhu na ocenenie rozhodovala komisia zložená zo zástupcov odboru školstva Úradu PSK.

            Jedným z ocenených bol Matej Kmec (07A), vďaka jeho odhodlaniu a vynikajúcim úspechom, ktoré dosiahol počas svojho štúdia účasťou na mnohých celoslovenských kolách predmetových olympiád a účasťou na medzinárodnej výstave ESI v Mexiku. V príhovore za ocenených boli vyzdvihnutí učitelia bojujúci v tejto dobe proti dezinformáciám, podnecujúci k dôvere k odborníkom, tolerancii a vzájomnému pochopeniu. Oceňovania sa zúčastnila aj pani učiteľka Miriam Feretová, ktorá stojí za mnohými úspechmi študentov na našom gymnáziu.

            Prezentácia na Biology Fair

            Nasledujúci deň, 18. 6. 2024, sa Matej Kmec (07A) spolu s Katarínou Fabuľovou (08A) zúčastnili akcie popularizujúcej vedeckú študentskú prácu Biology Fair, ktorú organizovalo Gymnázium Konštantínova 2. Na tomto podujatí Matej prezentoval svoj výskumný projekt venovaný problematike medu, zatiaľ čo Katka sa venovala problematike kliešťov. Táto akcia sa stala inšpiráciou na tvorbu odborných prác aj u ďalších študentov gymnázií.

            Sme hrdí na úspechy našich študentov a tešíme sa na ich ďalšie kroky v oblasti vedy a vzdelania. Ich dvojitý úspech je dôkazom toho, že tvrdá práca, nadšenie a podpora zo strany školy môžu viesť k mimoriadnym výsledkom.

          • Návšteva duchovného správcu UPC v Trenčíne

            20. 6. 2024

            Koncom školského roka sme mali opäť príjemnú návštevu, do našej inštitúcie prijal pozvanie Juraj Sedláček, univerzitný kaplán v Trenčíne, duchovný správca UPC a vysokoškolský učiteľ. Pokojne mu môžeme dať titul aj sympatizant Školy sv. Mikuláša v Prešove, keďže jeho návšteva u nás nebola prvá.

            Ráno začal v našej kaplnke celebrovaním sv. omše, na ktorej nás obohatil ponaučením, príbehom o plastovom pohári a porcelánovej šálke. Plastový pohár sa každé ráno chvastal pred porcelánovými, že je nesmrteľný, nerozbitný. Aby svoje slová potvrdil, stále zoskočil dole na podlahu. Nevšímajúc si vytváranie jemných mikroprasklín po každom takom to páde, jedného dňa praskol. 

            V triedach sexta A a septima A náš hosť následne zdieľal svoje poznatky a skúsenosti z obsahu témy „Otcovstvo, vzťahy a zranenia v rodine“. V interakcii so žiakmi hodiny naberali rýchly spád. Ďakujeme za návštevu!

          • Dotkni sa vedy: Festival 4 živlov 2024 v Bratislave v znamení mladých talentov

            19. 6. 2024

            Celoslovenská súťaž, ktorá svojím jedinečným charakterom podporuje vedátorskú aktivitu žiakov. Festival 4 živlov slúži ako motivačný nástroj pre ďalšie vzdelávanie a budúce uplatnenie žiakov na trhu práce. Hlavným princípom festivalu je prostredníctvom tvorby vedeckých projektov podnietiť záujem žiakov o bádanie vo všetkých oblastiach života a vedy. Žiaci sa učia klásť si otázky typu „PREČO“ a hľadať odpovede na otázku „AKO“, čím si prebúdzajú prirodzenú túžbu po poznaní. V dňoch 13.-14. 6. 2024 sa 12 žiaci z našej školy zúčastnili tejto vedeckej projektovej súťaže: Zuzana Feretová a Tereza Molnárová (O1A), Teodor Bauer a Klára Bauerová (O2A), Krištof Franko (O2A), Juliana Lichvárová a Viktória Onuferová (O2A), Lea Jurušová (O2A) a Danka Blaščaková (P7B), Natália Mišenková a Ema Polčová (O4A), Timotej Kucko (O4A).

            Súťaž sa konala v Auréliu (zážitkovom centre vedy) a zúčastnilo sa jej 42 projektov. Pobyt v Bratislave nebol len o súťaži, ale hneď v prvý deň sme vláčikom Prešporáčikom s pútavým výkladom spoznávali krásy historickej Bratislavy. Navštívili sme vonkajšie priestory Bratislavského hradu a Národnej rady SR. Večer sme ešte navštívili obchodné centrum. Program druhého dňa bol taktiež zaujímavý; okrem prezentácií sme mali možnosť prejsť si výstavu prírodovedných expozícií, kde sme sa dozvedeli o Pytagorovej vete v praxi, lome svetla, zrakových klamoch a ďalších vedeckých javoch. Naše projekty sme prezentovali pred odbornou hodnotiacou komisiou, ktorá nám poskytla podnetné rady. V poobedňajších hodinách sa počas Science talk naše štyri dievčatá - Ema, Natália, Juliana a Viktória podelili o zážitky z vedeckej konferencie SAV v Smoleniciach a Festivalu vedy a techniky v Pardubiciach s ostatnými súťažiacimi.

            Vyvrcholením festivalu bolo vyhlasovanie výsledkov, kde víťazom sa stal Krištof Franko (O2A) s projektom "Zdravie na zápästí", ktorý získal 1. miesto.

            Tu sú dojmy súťažiacich:

            Zuzka Feretová a Terka Molnárová (O1A): Príjemná atmosféra, milí porotcovia, krásne počasie a nové priateľstvá nás sprevádzali počas pobytu v Bratislave. Nebojte sa zapojiť do vedeckých projektov, prináša to veľa bonusov.

            Lea Jurušová (O2A) a Danka Blaščáková (P7B): Najviac sa nám páčil vláčik Prešporáčik, vďaka ktorému sme spoznali pamiatky Bratislavy. Opäť to bola super skúsenosť, za ktorú ďakujeme.

            Teo Bauer (O2A): Som veľmi rád, že som si opäť vyskúšal byť na tejto súťaži. Výborne som sa najedol, objavil nový štýl obliekania a spoznal nových kamarátov.

            Krištof Franko (O2A): Poučujúce, inšpirujúce a obohacujúce, priateľská atmosféra, skvelé zážitky a pekné dievčatá. Som vďačný, že som vyhral a dostal užitočné rady, ktoré ma posunú vpred.

            Klára Bauerová (O2A): Som vďačná, že som bola opäť v Bratislave, spoznala nových ľudí, zažila kopec zážitkov a nabrala veľa inšpirácie. Jednoducho bolo tam naozaj super.

            Julka Lichvárová a Viki Onuferová (O2A): Veľmi sa nám to páčilo. Získali sme množstvo nových skúseností, veľa nových rád a chutilo nám v reštaurácii. Určite by sme tam chceli ísť aj na budúci rok.

            Ema Polčová a Naťa Mišenková (O4A): Teší nás, že sme mohli odprezentovať náš projekt aj na tomto festivale. Opäť nás to posunulo ďalej. Sme vďačné aj za možnosť prednášky Science talk. Spoznali sme nových ľudí, miesta, naučili sme sa množstvo zaujímavých vecí a zažili veľa krásnych zážitkov.

            Timotej Kucko (O4A): Chcel by som sa úprimne poďakovať za skvelú príležitosť zúčastniť sa tejto súťaže. Organizácia a príprava podujatia bola na vysokej úrovni, čo vytvorilo úžasnú atmosféru pre všetkých zúčastnených. Vďaka porotcom za objektívne hodnotenie a cenné spätné väzby, ktoré nám pomohli zlepšiť sa a inšpirovali nás k ďalšiemu rozvoju. Účasť na F4Ž bola pre mňa nesmierne obohacujúca a motivujúca skúsenosť. Získal som množstvo nových priateľov, rozšíril kritické myslenie, spoznal som Bratislavu a spravil niečo navyše pre svoj osobný rast aj pre spoločnosť.

            Veľké ďakujem patrí našim učiteľkám RNDr. Miriam Feretovej, Mgr. Jane Tkáčovej a Mgr. Judite Bujdosoóvej, ktoré nám pomáhali s našimi projektmi. Ďakujeme Amavet klubu 957, ktorý nám umožnil byť na tejto súťaži, a Matejovi Kmecovi za jeho organizáciu a sprevádzanie.  (Ema a Naťa 04A)

        • Týždeň čítania deťom v 1. B
          • Týždeň čítania deťom v 1. B

            19. 6. 2024

            „Rozprávka nevznikla preto, aby sa ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých, aby pripomínala skutočné hodnoty zmysluplnej ľudskej existencie“.– Milan Rúfus

            V 1. B  sme nadviazali na našu úspešnú Noc s Andersenom a ďalej sme pokračovali v čítaní rozprávok aj v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Počas dvoch týždňov deti oceňovali nezvyčajnú prítomnosť nezvyčajných hostí na vyučovaní. V knihochvíľke sa pri čítaní krásnych príbehov vystriedalo 6 rodičov, pán riaditeľ, pán kaplán, pani upratovačka i starší súrodenec.

            Úprimne ďakujeme za ich ochotu obetovať svoj čas a čítať deťom. Je nesmierne cenná a prispieva k ich rozvoju. Čítanie rozprávok umožňuje deťom lepšie pochopiť svet okolo seba, rozvíja fantáziu, jazykové schopnosti, podporuje empatiu a morálne hodnoty. V atmosfére rodiny spoločné čítanie rozširuje a prehlbuje komunikáciu medzi dospelým a dieťaťom, vytvára pocit bezpečia.

            Azda sa nám spoločne podarilo zasiať semienko presvedčenia do detskej mysle, že čítanie je niečo tak nádherné a že si bez čítania možno život ťažko predstaviť.

            Zita Sedláková

            Video ku týždňu čítania si môžete pozrieť TU.

          • Misijný koláč

            19. 6. 2024

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Misijný koláč.

            Pápežské misijné diela pozvali malých aj veľkých zapojiť sa do akcie Misijný koláč. Misijný koláč je zábavná a atraktívna pomoc chudobným v misijných krajinách. 

            Misijné zrnká našej školy a žiaci 1. a 2. stupňa ZŠ s radosťou vyrábali k predaju cukríkové muffiny. Misijné zrnko sv. Filomény z 1.A, 330. misijné zrnko z 1. B , misijné zrnko sv. Jána Pavla II. z 2.A a misijné zrnko bl. Carla Acutisa z 3.A predávali sladké misijné koláčiky s úsmevom na tvári.

            K dobrému dielu pridali svoje šikovné ruky nielen prváci, druháci, tretiaci a štvrtáci ZŠ ale aj  piataci, šiestaci, siedmaci či žiaci prímy. Veľké poďakovanie patrí triednym učiteľkám a vychovávateľkám za čas a pomoc pri príprave koláčikov.

            Ďakujeme všetkým žiakom, rodičom, pedagógom i nepedagogickým zamestnancom, ktorí finančne podporili misijnú výzvu zakúpením si misijného koláčika. Celková vyzbieraná suma pre hladujúce deti v Afrike je 523 eur.

            Dobrý skutok malých aj veľkých, ich odhodlanie pomáhať núdznym je vyjadrením dobroty a štedrosti sŕdc našich žiakov i učiteľov podľa vzoru patróna školy sv. Mikuláša.

            Veríme, že aj týmto spôsobom uskutočňujeme Ježišovu výzvu: „Blaženejšie je dávať, ako prijímať.“ (SK 20,35)

            Koordinátorka   Judita Kmecová

    • Kontakty

      • Katolícka spojená škola sv. Mikuláša
      • 051/7465+klapka.......................................
        riaditeľ školy RNDr. Marcel Tkáč 801***
        z.r.š. pre Gymnázium PhDr. Kopčáková Vlasta, PhD. a zrš. pre ZŠ RNDr. Melegová Bibiana 802***
        riaditeľstvo CZUŠ 803***
        zborovňa 804***
        ekonomické odd. 805***
        vedúca ŠJ 806***
        vrátnica 807***
        kabinet SJL+DEJ 808***
        kabinet ZŠ 1.posch. 809***
        kabinet ZŠ prízemie 800***
        kabinet GEO 812***
        kabinet CUJ 813***
        sklad učebníc 814***
        kabinet KNB 815***
        kabinet BIO 816***
        kabinet TSV 817***
        školník 820***
        zborovňa CZUŠ 821***
        kabinet ŠKD 822***
        knižnica 823***

        Web školy: www.zsgmik.sk
      • Duklianska č.16, 080 01 Prešov
        skolasvm@zsgmik.sk, riaditel@zsgmik.sk


        Slovakia
      • IČO 17080151
      • DIČ 2021241035
      • 0918732441 - riaditeľ školy..........................

        0949289717 - zást. r.š. pre Gymnázium.....

        0907399353 - zástupca r.š. pre ZŠ
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje