• Misijný týždeň

      17. 10. 2022

      Tak ako každý rok prebieha u nás v škole misijný týždeň. Nielen pomocou, ale aj oblečením myslíme na krajiny celého sveta. Naše dve žiačky 6.B triedy, Nina Pecuchová a Nikola Hudáková si pre nás pripravili plagát pre priblíženie jednotlivých dní, za čo im srdečne ďakujeme.

    • Pasovačka v školskom klube detí (ŠKD)
     • Pasovačka v školskom klube detí (ŠKD)

      17. 10. 2022

      Na začiatku októbra sme v školskom klube detí medzi seba prijali nových členov z prváckych tried. Začali sme veselo – hymnou ŠKD v sprievode gitary na hudbu známej pesničky Aleluja šabalabamba. Deti čakali aktivity a súťaže, ktoré preverili ich vzájomnú spoluprácu. Po úspešnom zvládnutí zložili sľub klubkáčika a veľkou ceruzou boli pasovaní. Samozrejme nechýbal ani malý darček, ktorí pre nich pripravili šikovní tretiaci.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album PASOVAČKA V ŠKOLSKOM KLUBE.

    • DAR z Taiwanu
     • DAR z Taiwanu

      14. 10. 2022

      Nenápadný projekt zo záveru minulého roka priniesol dnes svoje ovocie. Prostredníctvom diplomatického zástupcu Taiwanu Mr. Nan-Yang Lee sme dostali na našu školu dar 16 ks notebookov ASUS ZenBook FLIP, ktoré budú slúžiť žiakom a študentom počas vyučovacích hodín. Tejto milej slávnosti sa zúčastnila aj europoslakyňa Miriam Lexmann, predseda PSK MIlan Majerský, riaditeľ arcidiecézneho školského úradu Miroslav Jacko a predseda RZ Vladislav Plocár. Podujatie podporili svojim vystúpením aj žiaci a učitelia s CZUŠ sv. Mikuláša. Fotografie z celého podujatia nájdete v priloženej fotogalérii TU.

     • Misijný týždeň 2022

      13. 10. 2022

      Tak ako každý rok aj rok 2022 prináša možnosť podporiť katolícke misie vo svete. Tento rok to bude podpora misijných diel v Kambodži prostredníctvom projektu Pápežské misijné diela. Naša podpora bude založená na modlitbe, skutkoch lásky a finančnej podpore. Misijný týždeň na našej škole začína v pondelok 17.10. a končí v piatok 21.10.. Celý misijný týždeň vrcholí Misijnou nedeľou 23.10.2022. Viac v priloženom videu. Vopred ďakujeme za každú podporu a svedectvo.  

    • Poďakovanie
     • Poďakovanie

      4. 10. 2022

      Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska realizovala v týchto dňoch známu zbierku Biela pastelka. Vďakak ochotným a dávajúcim srdciam sa podarilo vyzbierať v Prešovskom kraji sumu 31411,97€. S podporou koordinátora Radoslava Vargovčíka a študentov sexty A sa na našej škole vyzbierala suma 347,97€. Poďakovanie patrí samozrejme aj každému darcovi. V prílohe TU nájdete ďakovný list zaslaný pre našu školu. ĎAKUJEME.

     • Ponuka pre mladých programátorov

      30. 9. 2022

      Ponuka od medzinárodnej školy programovania Logiscool pre nádejných mladých programátorov...Intenzívne kurzy (krúžky) sú pripravené v rozsahu 17 lekcií s dĺžkou lekcie 90 minút (cena závislá od počtu žiakov - 15 až 18 € za lekciu). Žiaci pracujú v malých skupinách do 5 žiakov. Priestory pre prácu krúžku sú na Hlavnej ulici, resp. pri dostatočnom počte záujemcov aj v priestoroch našej školy. Viac informácií získate na zverejnenom odkaze Logiscool, prípadne osobnou návštevou na ukážkovej hodine. 

    • Literárny festival Prešov číta rád a besedy so spisovateľmi
     • Literárny festival Prešov číta rád a besedy so spisovateľmi

      27. 9. 2022

      Koniec minulého školského roka patril Čitateľskému maratónu, začiatok zase ako vždy – stretnutiam so spisovateľmi, ktorí navštívili našu školu v rámci Knižnicou P. O. Hviezdoslava usporiadaného literárneho festivalu Prešov číta rád.

      Vo štvrtok a v piatok (22.-23.9.) sme v našich triedach spolu s p. uč. Miriam Kohutovou privítali  spisovateľov Kristínu Ježovičovú, J. W. Procházku, V. Rozenbergovú a ilustrátorku K. Kosanovú. A témy boli veľmi zaujímavé.

      Sexta A a Septima A sa s Kristínou Ježovičovou rozprávala o problémoch teenegerov, o instagrame, blogoch i o tom, prečo a ako recenzovať knihy.  Kvintu A a B spolu s ôsmakmi Jiří W. Procházka previedol dejinami komiksov a komiksových hrdinov. Sekunda A a Tercia A zase rozosmiala Vanda Rozenbergová svojimi zážitkami a spomienkami nielen zo školských čias. Ju zase rozplakala od dojatia naša piatačka Dorotka, ktorá jej venovala aj osobný darček.

      Najmenší žiaci – štvrtáci – sa na besedu s ilustrátorkou pripravili najzodpovednejšie – celý týždeň hravo a zábavne čítali knihu cez obľúbenú knihochvíľku a na výtvarnej výchove deti ilustrovali  vlastný obal knihy A. Gregušovej Operácia orech a iné dedkoviny.

      A keďže 8 žiakom jeden spisovateľ nestačil, ale chceli vidieť všetkých hostí tohtoročného festivalu, s p. uč. Kohutovou strávili vo štvrtok večer príjemný večer na Literárnej talkshow.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Literárny festival Prešov číta rád a besedy so spisovateľmi.

    • Výstava s názvom „Prázdna stolička“
     • Výstava s názvom „Prázdna stolička“

      22. 9. 2022

      V tomto čase upršaného septembra sme sa zúčastnili na pátraní po osudoch vylúčených 102 žiakov židovského pôvodu v školskom roku 1940/1041 študujúcich na prešovskom Evanjelickom kolégiu. Aby som to upresnil, s ôsmakmi našej školy sme navštívili výstavu s názvom „Prázdna stolička“ v budove Evanjelického kolégia, kde sme mali možnosť spoznať osudy prenasledovaných počas II. svetovej vojny. Prostredníctvom nášho sprievodcu Mgr. Miroslava Čurlíka sme sa nechali v tomto čase 80. výročia transportov do vyhladzovacích táborov pod gesciou nacistického Nemecka vtiahnuť do epochy našej histórie, na ktorú nie je ľahké spomínať. Utrpenie mnohých „odlišných“, po ktorých ostali v školách aj doma „prázdne stoličky“ nám bolo sprostredkované okrem hovoreného slova cez fotografie, výstrižky z dobovej tlače, banery či oblečenie. Na celom projekte spolupracovali súčasní žiaci prešovského „Ekagečka“, ktorí nechcú zabudnúť na bývalých žiakov školy...

      Z priestorov kolégia sme odchádzali s vedomím, že cez príbehy konkrétnych ľudí, cez poznanie dejín, o to viac našich, regionálnych sa neustále musíme snažiť, aby sa tieto udalosti nikdy nezopakovali.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Výstava s názvom „Prázdna stolička“.

    • Absolventi školy medzi úspešnými fyzikmi...
     • Absolventi školy medzi úspešnými fyzikmi...

      14. 9. 2022

      snahe podporiť vedecko-výskumnú činnosť mladých fyzikov v oblasti základného a aplikovaného výskumu Slovenská fyzikálna spoločnosť udeľuje každoročne ceny za vedecké práce mladých fyzikov. Za týmto účelom vypisuje Súťaž vedeckých prác mladých fyzikov. V roku 2022 sa medzi víťazov zaradili dvaja naši absolventi - Anton Repko (absolvent 2005) a Andrea Džubinská (absolventka 2010). Zoznam ocenených k nahliadnutiu TU.

    • Rodičovské združenie
     • Rodičovské združenie

      14. 9. 2022

      Výbor RZ na čele s predsedom Ing. Vladislavom Plocárom pozýva všetkých rodičov na plenárne zasadnutie Rodičovského združenia pri Gymnáziu a Základnej škole sv. Mikuláša, ktoré sa uskutoční 19.9. (pondelok) v jedálni školy so začiatkom o 16,00 hod. Program a podklady k zasadnutiu (výročná správa, vyúčtovanie, rozpočet...) sú dostupné k nahliadnutiu TU. Po skončení plenárneho zasadnutia cca o 16,45 hod. začnú po jednotlivých triedach triedne aktívy. Srdečne pozývame všetkých rodičov našich žiakov.

    • Spomienky...MIKI tábor 2022
     • Spomienky...MIKI tábor 2022

      13. 9. 2022

      Leto 2022 pomaly končí, no spomienky zostávajú. MIKI tábor 2022 priniesol množstvo úžasných chvíľ aj čas nádherného spoločenstva detí a študentov našej školy. Stovka detí z prvého stupňa pod dohľadom našich súčasných no aj bývalých študentov celých 5 dní napĺňali program, ktorý pre nich pripravili Paula Kucháriková, Maruška Dopiráková a školský kaplán Peter Štieber. Tábor má teda za sebou svoje štvrté pokračovanie a veríme, že ešte mnoho ďalších pred sebou. Atmosféru tábora si môžete vychutnať v priloženej fotogalérii TU, prípadne detailnejšie po vyžiadaní linku na všetky fotografie (peterstieber@zsgmikpresov.sk). 

    • Atletika AC Run is Fun Prešov
     • Atletika AC Run is Fun Prešov

      6. 9. 2022

      Na základe pozitívnych skúseností, spolupráce a spätných väzieb Vám aj tento školský rok ponúkame tréningy atletiky, ktoré zabezpečuje klub  AC Run is Fun Prešov. Tréningy prebiehajú hravou a zábavnou formou a sú zamerané na rozvoj kondície a všeobecnej pohybovej prípravy.  

      Všetky potrebné informácie: PLAGÁT

      Tešíme sa na stretnutie s Vami. 

    • Školský rok 2022/2023 - začíname
     • Školský rok 2022/2023 - začíname

      30. 8. 2022

      Leto finišuje a rovnako tak aj prázdninový čas. Približuje sa čas nástupu do školy a preto pripájame prvotné základné informácie o nástupe do školy.

      Nástup do školy je v pondelok 5.9.2022. Stretneme sa o 8:00 v škole a po úvodných pokynoch sa spoločne presúvame do Konkatedrály sv. Mikuláša, kde o 9:00 hod. začíname slávnostnou sv. omšou VENI SANCTE. Žiaci 1. ročníka ZŠ zostávajú v škole, študenti kvinty až oktávy sa stretnú spolu s triednymi učiteľmi pred Konkatedrálou sv. Mikuláša o 8:45 hod.. Po skončení sv. omše odchádzajú žiaci domov, zamestnanci sa vracajú do školy. V pondelok 5.9.2022 nie je zabezpečená prevádzka školskej jedálne ani školského klubu deti.

      V utorok 6.9.2022 začína riadne vyučovanie a to triednickými hodinami na 1.VH a 2.VH. Pre žiakov sekundy až oktávy Gymnázia sv. Mikuláša je v rámci Prešovských misií pripravené divadelné predstavenie so začiatkom o 9:00 hod. Vyučovanie potom pokračuje ďalej podľa zverejneného rozvrhu. Týmto dňom začína riadna prevádzka školskej jedálne ako aj školského klubu detí.

      V stredu a štvrtok sa vyučuje podľa riadneho rozvrhu.

      V piatok spoločne putujeme na Prešovskú kalváriu v rámci Misií 2022. V tento deň sa žiaci nevyučujú.

      Prajeme ešte požehnaný zvyšok prázdnin a tešíme sa na vás.

       

    • Literárno-dejepisná exkurzia Martin
     • Literárno-dejepisná exkurzia Martin

      27. 6. 2022

      3. jún  2022 patril literárno-dejepisnej exkurzii, ktorá bol tematicky  určená sextám a budúcim maturantom. 

      A za tých pár hodín sme stihli pomerne veľa. Martin ako centrum memorandového hnutia, Matice slovenskej a i Martinskej deklarácie nás očaril. V 1. budove MS (tzv. národnej svetlici) sme si pripomenuli dejiny slovenskej literatúry od veľkomoravských čias. Návštevou Národného cintorína sme si pripomenuli našich tu pochovaných básnikov, spisovateľov, dejateľov i maliarov. Na Hostihore nás čakala 3. budova MS - dnes budova Slovenskej národnej knižnice. 

      Odišli sme presvedčení, že sa do Martina ešte raz vrátime, možno na predstavenie Slovenského komorného divadla či na prehliadku Slovenského etnografického múzea ... a ak budete mať prázdninovú cestu okolo, isto sa zastavte aj vy, Martin za to stojí. 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Literárno-dejepisná exkurzia Martin.

    • Dievčatko MOMO a stratený čas
     • Dievčatko MOMO a stratený čas

      22. 6. 2022

      Aj posledná hodina literatúry v prime A (p. uč. Kohutová) a v 5.C (p. uč. Lazorová) patrila zážitkovému čítaniu.

      V literárnej kaviarni Viola nám v stredu 22. 6. 2022  Soňa Pariláková priblížila nielen osudy Michaela  Endeho - autora nesmrteľného Nekonečného príbehu, ale nás zoznámila s  Momo.  A vďaka jej čítaniu sme trošku popremýšľali aj nad takými témami, akými sú čas alebo ako načúvať všetkým a všetkému... 

      Získané odpovede sú skvelým námetom nielen na to, čo čítať v lete, ale aj na to, ako prežiť prázdniny. 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Dievčatko MOMO a stratený čas.

     • GENIUS olympiad 2022

      20. 6. 2022

      ​​Zlatá medaila z USA​​​​

       

      V tomto ročníku medzinárodnej súťaže Genius olympiad bolo zapojených 820 vedeckých projektov 1200 stredoškolských študentov z celého sveta (boli vybrané spomedzi 1600 nominovaných projektov). Erika Halčáková na nej reprezentovala Slovensko, Amavet aj našu školu v kategórii Science ako víťazka celoštátnej súťaže Festival vedy a techniky 2021.

      Súťaž prebehla dištančnou formou. Erika súťažila s vedeckou prácou, ktorá bola súčasťou prihlásenia a videom prezentujúcim jej výskum. Erika s prácou: „The natural way to improve hair quality“ získala zlatú medailu.

      Blahoželáme.

      Za koordináciu projektu ďakujeme RNDr. Miriam Feretovej, za odbornú konzultačnú pomoc ďakujeme doc. MVDr. Branislavovi Peťkovi DrSc. z Centra aplikovaného výskumu na UVLF v Košiciach a rovnako ďakujeme Mgr. J. Sukovskej za jazykovú korekciu.

    • Pomáhame...
     • Pomáhame...

      20. 6. 2022

      V prípade, že nakupujete v Lidli a nájdete si chvíľu času na online hlasovanie na https://malovaneslovensko.lidl.sk/, podporte našich susedov a partnerov v ich snahe získať počítačovú učebňu pre školu...

      1. v kategórii 3 Spojenú školu sv. Košických mučeníkov na Čordákovej ulici v Košiciach,

      2. v kategórii 4 Spojenú školu P. Sabadoša na Duklianskej ulici v Prešove.

      Hlasuje sa do konca júna a v obidvoch prípadoch sú zatiaľ na 2. mieste.

      Vopred ďakujeme za každú podporu

    • Ocenenie PSK za úspešnú reprezentáciu kraja.
     • Ocenenie PSK za úspešnú reprezentáciu kraja.

      20. 6. 2022

      Už po 12.-krát ocenil Prešovský samosprávny kraj (PSK) najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl z celého kraja. Slávnostné odovzdávanie cien Sophista pro regione a Lux mentium sa uskutočnilo 16. júna v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

      Medzi 20 ocnenými boli 4 naše študentky.

      Ema Mišenková   je zanietená pre vedeckú a bádateľskú činnosť. V rámci stredoškolskej odbornej činnosti sa venovala environmentálnemu problému. S týmto projektom vyhrala 1. miesto v celoštátnej súťaži Zelený Andel a následne získala Mimoriadne ocenenie za kvalitnú výskumnú prácu v teréne v kategórii Ochrana a obnova životného prostredia. S videom na tému „Čo dobré nám priniesla koronakríza?“  sa umiestnila na 1. mieste v celoštátnej súťaži Amavet. Okrem toho sa zúčastňovala rôznych olympiád z geografie, chémie, biológie, športových súťaží a mimoškolských aktivít.

      Viktória Barillová  počas svojho štúdia sa venovala vedeckému výskumu zameraného na environmentalizmus. Dosahovala mimoriadne úspechy  v chemických olympiádach kategórie D na okresnom kole 2. miesto a na krajskom kole 1. miesto. Okrem chémie sa Viktória venuje i biológii. Na celoštátnom kole stredoškolskej odbornej činnosti v tejto oblasti získala 1. miesto. Je spoluautorkou projektu „Hudba ako bioindikátor kvality životného prostredia“, za ktoré získala 1.miesto na celoslovenskej environmentálnej súťaži Zelený Andel.

      Katarína Fabuľová a Laura Ivančová – cieľavedomé a svedomité študentky, ktoré svoje predpoklady pre vedu a výskum úspešne zúžitkovali aj v spolupráci s odborníkmi z vysokých škôl v oblasti environmentálneho problému týkajúceho sa ochrany zdravia človeka  vo výskumnom  projekte na tému Prírodná dezinfekcia ako alternatíva komerčných dezinfekčných prostriedkov, s ktorým reprezentovali svoju školu, mesto a Prešovský samosprávny kraj na celoštátnom kole Festivalu vedy a techniky AMAVET 2021, kde získali 1. miesto a  Cenu dekana prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského za najlepší vedecký projekt Festival vedy a techniky AMAVET 2021 a postup na medzinárodnú súťaž Regeneron International Science and Engineering Fair v Atlante.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Ocenenie PSK za úspešnú reprezentáciu kraja..

     • Literárna beseda

      17. 6. 2022

      Jedna z posledných hodín literatúry v kvinte sa zase raz zmenila na literárnu besedu a bola opäť venovaná poézii  dvom regionálnym slovenským básnikom - Jánovi Gavurovi a Alene Brindovej. 

      Zaujímavé otázky a ešte zaujímavejšie odpovede spestrené autorskými čítaniami ich básní sa stali príjemnou bodkou za tohtoročnými hodinami literatúry.

      Ďakujeme Knižnici P. O. Hviezdslava za spoluprácu a na ďalšie stretnutia s autormi sa tešíme aj na budúci školský rok. PaedDr. Miriam Kohutová

    • Detská olympiáda
     • Detská olympiáda

      17. 6. 2022

      Viete, prečo sú víťazmi nedávnych majstrovstiev sveta aj slovenskí hokejisti? Touto otázkou boli v piatok 3. júna 2022 otvorené miniolympijské hry pri príležitosti Dňa detí. Nechýbala dobrá nálada, tanec, slnečné počasie, športový duch i nanuková odmena. Súťažilo sa v 9 disciplínach (povrazolezec, ostrostrelec, Hercules, svietnik, Judy, hasič, ježibaba, kengura a taxík) a platilo to, čo povedal pápež František: „Nie je dôležité vyhrať, ale vydať zo seba to najlepšie.“ Aj preto sú Slafkovský a spol. víťazmi uplynulých MS v hokeji v hokeji. 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Detská olympiáda.

  • Kontakty

   • Katolícka spojená škola sv. Mikuláša
   • skolasvm@zsgmik.sk; riaditel@zsgmik.sk
   • 051/7465+klapka....................................... riaditeľ školy RNDr. Marcel Tkáč 801*** z.r.š. pre Gymnázium PhDr. Kopčáková Vlasta, PhD. a zrš. pre ZŠ RNDr. Melegová Bibiana 802*** riaditeľstvo CZUŠ 803*** zborovňa 804*** ekonomické odd. 805*** vedúca ŠJ 806*** vrátnica 807*** kabinet SJL+DEJ 808*** kabinet ZŠ 1.posch. 809*** kabinet ZŠ prízemie 800*** kabinet GEO 812*** kabinet CUJ 813*** sklad učebníc 814*** kabinet KNB 815*** kabinet BIO 816*** kabinet TSV 817*** školník 820*** zborovňa CZUŠ 821*** kabinet ŠKD 822*** knižnica 823*** Web školy: www.zsgmik.sk
   • Duklianska č.16, 08001 Prešov skolasvm@zsgmik.sk; riaditel@zsgmik.sk Slovakia
   • IČO 17080151
   • DIČ 2021241035
   • 0918732441 - riaditeľ školy.......................... 0949289717 - zást. r.š. pre Gymnázium..... 0907399353 - zástupca r.š. pre ZŠ
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje